
Ołówek został wynaleziony już ponad pięć stuleci temu, a jednak dziś ciągle trudno wyobrazić sobie szkołę, biuro, dom czy nawet budowę bez tego prostego narzędzia. Tak naprawdę z pierwszych pierwowzorów ołówków korzystali już starożytni. Wykorzystywali oni do pisania ołów i stąd też pochodzi słowo „ołówek”. Dziś zamiast ołowiu wykorzystuje się grafit, a do dyspozycji mamy przeróżne rodzaje ołówków: ołówki w oprawie drewnianej lub plastikowej, ołówki z gumką, ołówki automatyczne.
Ołówki drewniane lub plastikowe znajdziemy w oprawie sześciokątnej lub trójkątnej oraz okrągłej. Okrągłe są przyjemniejsze w dotyku, ale sześciokątne i trójkątne pewniej trzyma się w dłoni i lepiej sprawdzają się podczas dłuższego pisania i rysowania. Zaletą ołówków automatycznych jest wymienialność wkładów grafitowych, dzięki czemu możemy używać ich różnych grubości. Ponadto, nie trzeba ich ostrzyć, a także mniej brudzą palce, dzięki czemu unikniemy pozostawiania śladów na papierze.
Klasyczne ołówki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, wielkością, przekrojem, kolorem czy oprawą, ale przede wszystkim twardością i odcieniem kreski, a w konsekwencji ich przeznaczeniem. Różnice między ołówkami określa oznaczenie literowo- cyfrowe:
H – to ołówki twarde i bardzo twarde o jasnym odcieniu kreski. Stosuje się tutaj skalę od 10H (najtwardszy ołówek, najjaśniejsza kreska) do H (najbardziej miękki z twardych ołówków). Ołówki twarde wykorzystywane są w rysunku technicznym, bardzo dobrze sprawdzają się przy rysowaniu cienkich linii. Ołówki oznaczone literą H mniej się tępią i wolniej zużywają.
B – to ołówki miękkie o ciemniejszym odcieniu kreski. Stosuje się skalę od 9B (najbardziej miękki, najciemniejsza kreska) do B (najtwardszy z miękkich ołówków). Ołówki miękkie wykorzystuje się do rysowania grubych linii, znajdują szerokie zastosowanie w rysunku artystycznym. Ołówki oznaczone literą B szybko się tępią, co jednak nie zawsze jest wadą, bo daje też możliwość rysowania kresek o różnych grubościach.
Między tymi ołówkami znajdują się ołówki o pośredniej twardości (oznaczone literami HB lub F) używane głównie do pisania. Są to ołówki o średniej twardości, najbardziej popularne i najczęściej stosowane.

Na rynku znajdziemy wiele ołówków zaopatrzonych w gumkę. Warto jednak wiedzieć, że do ścierania śladów po ołówkach miękkich najlepiej stosować miękkie gumki kauczukowe, a do ołówków twardych twarde gumki kreślarskie.
Trzeba też zaznaczyć, że istnieją różnice między właściwościami ołówków różnych firm. Nie zawsze ołówki o tym samym oznaczeniu a pochodzące od innych producentów będą miały taką samą twardość i w rezultacie możemy uzyskać inne linie. Najczęściej używane przez artystów są ołówki firmy Faber-Castell i Kooh-I-Noor. Jeśli zaś chodzi o ołówki automatyczne, to bardzo znanym producentem jest firma Staedtler.
Centrum Papiernicze Grupa Toner posiada szeroki wybór ołówków: zarówno dla profesjonalistów i uczniów, a także zwykłych użytkowników. Znajdziemy tu nie tylko ołówki o różnej twardości, ale także bogactwo wzorów i kolorów. Najmłodszych ucieszą ołówki z podobiznami ulubionych bohaterów bajkowych, a także ołówki 3w1 (z gumką i temperówką). Dziewczynki zachwycą ołówki zamszowe, brokatowe, zapachowe i… z futerkową zawieszką. Zapraszamy!
|
Świetna forma, zwięźle, krótko i na temat.