Ne pewno nieraz spotkali się Państwo z określeniem "kartka A4", "zeszyt B5" etc. Ale co to w ogóle znaczy A4? Czy A5 jest większe od A3? A co w takim razie z B5? Do jakiej koperty włożyć list napisany na kartce A4?
Aby przybliżyć temat formatów stosowanych w galanterii papierniczej, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
W Polsce stosuje się normę ISO 216, która określa trzy formaty papieru: A, B i C. Z tym, że seria C odnosi się najczęściej do oznaczania rozmiarów kopert.
Format arkusza papieru zapisywany jest w postaci pary znaków: litery - określającej typ formatu oraz cyfry - mówiącej o jego skali, np. A0, A1, A2 etc. Każda kolejna cyfra oznacza arkusz o powierzchni dwa razy mniejszej, na przykład: na jeden arkusz A3 składają się dwa arkusze A4 i vice versa - składając w pół arkusz A3 uzyskamy broszurę o rozmiarze A4.
Format A
Jest podstawowym formatem, do którego odnoszą się odpowiednio formaty B (znacząco większy) i C (nieznacznie większy). Najczęściej używanym formatem jest A4 o rozmiarach 210 mm x 297 mm - jest to standardowy rozmiar spotykany w biurze. Zaś wielkości A5 są typowe zeszyty szkolne.

Format B
Arkusze formatu B są znacząco większe od swoich odpowiedników w formacie A, a wzięło się to stąd, że w drukarstwie format B był rozmiarem roboczym, zawierającym dodatkowe marginesy technologiczne, które następnie obcinano, osiągając arkusze w formatach A.
Obecnie najczęściej spotyka się format B5 (17,6 cm x 25,0 cm - rozmiar pośredni między A4 i A5), stosowany dla książek, czasopism czy broszur.

Format C
Używany do określania wielkości kopert. Odpowiednik w formacie C jest nieco większy od tego w A, a bierze się to z dość prostej zasady: jeśli arkusz A4 chcemy w całości zapakować do koperty, powinna to być koperta w formacie C4. Składając ten sam arkusz w pół (do rozmiaru A5), wybierzemy kopertę C5 etc.
Najczęściej spotykanym formatem kopert jest C6 (11,4 cm x 16,2 cm) - do takiej koperty możemy włożyć arkusz A4 złożony w czworo. Format ten też często nazywany jest "pocztówkowym", ponieważ kartki pocztowe najczęściej produkowane są właśnie w tym formacie.
Więcej o kopertach można przeczytać tutaj.

Rysynki pobrane z Wikipedia.org
|